با امنیت شبکه و انواع آن آشنا شوید

امنیت شبکه یکی از مهم‌ترین خدماتی است که بعد از نصب و راه اندازی شبکه باید به آن توجه شود. چرا که در غیر این صورت، هدف نهایی اجرای شبکه ، یعنی سهولت کار و دسترسی به داده‌ها، نه تنها محقق نشده بلکه با مشکلات متعددی نیز روبه‌رو می‌شود.

به همین خاطر دیاکونت، فعال در زمینه خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه در این مقاله قصد دارد اطلاعات جامعی در خصوص انواع امنیت شبکه در اختیارتان قرار دهد. همراه ما باشید.

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه در حالت کلی به مجموعه قوانین و پروتکل‌هایی گفته می‌شود که هدف تمام آن‌ها، محافظت از داده‌ها، نرم افزارها و سخت افزارهای موجود در شبکه است.

بنابراین صرف نظر از آنکه شما چه مجموعه‌ای با چه مقیاسی هستید، باید سعی کنید با استفاده از نرم افزارهای امنیت شبکه، از اطلاعات شبکه در برابر حملات سایبری محافظت کنید.

امنیت شبکه چگونه تأمین می‌شود؟

برای آنکه امنیت کلی شبکه تضمین شود، باید چند لایه امنیتی برای بخش‌های مختلف شبکه مانند نرم افزارها و سخت افزارها در نظر گرفت. به همین دلیل، امنیت شبکه خود شامل سه بخش فیزیکی، فنی و اجرایی است.

 • امنیت فیزیکی شبکه
  امنیت فیزیکی شبکه همان‌طور که از نامش مشخص است، در رابطه با محافظت از اجزا و تجهیزات شبکه در برابر عوامل بیرونی است. به همین جهت توصیه می‌شود که تجهیزاتی مانند روتر، هارد و … در فضایی به دور از دسترس دیگران قرار گیرد. و یا برای ورود به اتاق کنترل شبکه، از روش‌هایی مانند احراز هویت، بیومتریک و … استفاده شود.
 • امنیت فنی شبکه
  امنیت فنی شبکه شامل محافظت از داده‌های ذخیره شده، داده‌های انتقالی به بیرون یا درون شبکه می‌شود. بنابراین نرم افزار امنیتی که برای این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید از داده‌ها و سیستم در برابر پرسنل که اجازه دسترسی به لایه‌های مختلف ندارند و همچنین فعالیت مخرب سایرین، محافظت کند.
 • امنیت اجرایی شبکه
  اگر قصد دارید برای هر یک از افراد فعال در مجموعه سطح مشخصی از دسترسی تعریف کنید، باید از پروتکل‌های این نوع امنیت استفاده کنید.

انواع امنیت شبکه

در بخش قبل در مورد انواع مختلف کنترل امنیت شبکه صحبت کرده‌ایم. حال نگاهی به انواع امنیت شبکه داشته باشیم. همراه ما باشید.

 • کنترل دسترسی به شبکه
  تعیین سطح دسترسی برای بخش‌های مختلف یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از پیشروی ورود هکرها به بخش‌های مختلف شبکه است. به همین خاطر توصیه می‌شود که برای تنها مدیران هر بخش اجازه دسترسی به تمامی فایل ها را داشته و سایر افراد با محدودیت قادر به استفاده از داده‌های شبکه باشند.
 • آنتی ویروس شبکه
  محافظت از شبکه در برابر طیف وسیعی از نرم افزارهای مخرب از جمله ویروس‌ها و بدافزارها با استفاده از بهترین آنتی ویروس‌های شبکه امکان‌پذیر است. با نصب یک آنتی ویروس، تمامی فایل ها و دسترسی‌های موجود در شبکه به صورت منظم بررسی می‌شوند.
 • فایروال شبکه
  فایروال شبکه همان‌طور که از نامش مشخص است به عنوان سدی به منظور جلوگیری از ترافیک ناسالم به شبکه اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از پروتکل‌های خاصی که توسط مسئول و یا پشتیبان شبکه تعیین می‌شود، ترافیک شبکه همواره تحت نظر خواهد بود.
 • شبکه خصوصی مجازی یا VPN
  VPN یکی دیگر از روش‌های امنیت شبکه است که تقریباً همه با نحوه عملکرد آن آشنایی دارند. به طور معمول، کارمندانی که قصد اتصال به شبکه مجموعه را دارند، باید از VPN های مخصوص به منظور رمزنگاری کردن ارتباط استفاده کنند.

چه کسانی به کارشناس امنیت شبکه نیاز دارند؟

امنیت شبکه باید برای هر سازمانی که با داده‌ها و سیستم‌های تحت شبکه کار می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

امنیت شبکه نه تنها برای محافظت از داده‌های شبکه در برابر حملات سایبری بلکه برای مدیریت ترافیک شبکه مؤثر است. در نتیجه می‌توان گفت هر مجموعه‌ای که قصد دارید از مزایای شبکه به بهترین شکل ممکن بهره برده و در یک بستر امن داده‌ها را با دیگران به اشتراک گذارد، نباید از اهمیت حضور یک کارشناس امنیت شبکه غافل شود.

به خاطر داشته باشید که امنیت شبکه با مانیتورینگ شبکه متفاوت است. در پایش، با استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه، تمامی تجهیزات شبکه به صورت مداوم بررسی می‌شوند تا در صورت وجود کوچک‌ترین اختلال یا مشکل، مدیر مسئول و یا پشتیبان شبکه متوجه شده با استفاده از نرم افزارهای موجود، مشکل را رفع کرد.